A vulkánosság nyomai: Összehasonlítjuk a Balaton-felvidék formáját kialakító vulkáni működés és Tihanyi-félsziget vulkáni működését. Megvizsgáljuk a vulkáni hamuból, kőzettörmelékből keletkezett alapkőzetet, megbeszéljük a felhasználás módját.
Külső-tó világa: A fokozottan védett tó madárvilágát megfigyeljük. A gyerekek gyakorolják a távcsőhasználatot. A megfigyelt madarakat csoportosítjuk a megadott csőr-és lábtípusban, amelyet a gyerekek a munkalapukon rögzítenek. Megbeszéljük fészkelési módjukat. A tó növényzetét összehasonlítjuk a Balaton parton látott növényzettel. A tavon élő hüllő-és kétéltű fajokat összegezzük.
Cserszömörcés bokorerdő: A bokorerdő jellegzetes növényzetének után megbecsüljük a fa korát a sziklás talajon és összehasonlítjuk tapasztalatainkat az erdei talajjal. A Nyereg-hegy gejzírformációit megnézve láthatják a gyerekek az utóvulkáni működés romboló munkáját is. A fellelt rovarokat nagyítós dobozban vizsgáljuk, majd elengedjük.
A levendula és egyéb gyógynövények: Érzékszerveink segítségével vizsgálódunk. Szagolunk gyógynövényt, tapintunk szúrós, érdes növényt, utalva a félsziget éghajlatára.